< powrót

Zasady gry w hokeja

1 rok temu | 27.04.2023, 15:02 Zasady gry w hokeja

Hokej na lodzie stał się w ostatnich latach coraz bardziej rozpoznawalnym sportem, który na ten moment zna już praktycznie cały świat. W Kanadzie jest to zimowy sport narodowy, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co za tym idzie w tym kraju, jak i USA rozgrywana jest najważniejsza hokejowa liga na świecie - NHL. W Europie również wiele regionów żyje w okresie zimowym właśnie tym sportem. Warto poznać historię i zasady hokeju na lodzie, które znajdziesz w poniższym artykule.

Historia hokeju na lodzie:

Historia hokeju na lodzie sięga aż XV wieku, gdzie najprawdopodobniej została zapoczątkowana w Anglii lub Francji. Pierwsze mecze rozgrywano na otwartych lodowiskach i były one bardzo prymitywne pod względem zasad oraz sprzętu, którym dysponowali zawodnicy. W 1875 roku powstała pierwsza oficjalna drużyna hokejowa - "Montreal Victorias". W kolejncyh latach, a dokładnie 1893 roku powstała pierwsza liga hokejowa - "Ontario Hockey Association". Oczywiście z biegiem lat powstawały kolejne, w tym "National Hockey Association" (NHA), która powstała w 1910 roku i była pierwszą ligą zawodową. W 1917 nastąpił jeden z większych przełomów w hokeju, bowiem powstała "National Hockey League" (NHL), która szybko znalazła też uznanie w Europie, czy Azji. Do dziś też jest uznawana za największą i najważniejszą ligą hokejową.

Zasady gry w hokeja kiedyś, a dziś:

Wraz z rozwojem sportu, ale i świata, zasady gry ewoluowały na przestrzeni lat. Poniżej znajdziecie najciekawsze i najważniejsze zmiany jakie zaszły w tej dyscyplinie:

  1. Liczba zawodników: Pierwotnie na lodzie znajdowało się po siedmiu graczy, co zostały zmienione w roku 1911. Od tamtego czasu, aż do dziś, każda z drużyn może mieć jedynie sześciu graczy na lodzie.
  2. Czas gry: Na początku mecz również trwał łącznie 60 minut lecz dzielono go na dwie połowy po 30 minut. W 1910 roku wprowadzono tercje i od tamtego czasu oglądamy trzy części po 20 minut.
  3. Spalone: Ciekawą sprawą jest spalony w hokeju. Jest on wtedy, gdy zawodnik znajdzie się w tercji obronnej przeciwnika zanim zostanie wbity tam krążek przez jego drużynę.
  4. Icing: Wprowadzono zasadę icingu, która polega na tym, że gracz kopie lub przeciąga krążek z połowy lodowej do końcowej linii przeciwnika bez dotknięcia go przez żadnego zawodnika. Zasada ta została wprowadzona, aby zapobiegać sytuacjom, w których drużyny celowo wysyłały krążek na przeciwną połowę lodowiska, by opóźnić grę.
  5. Kontakt między graczami: Niegdyś nie było praktycznie zasad odnośnie kontaktu "ciało w ciało". W 1928 wprowadzono ograniczenie walk na lodzie, a z biegiem lat poprawiano zasady tak, by nie narażać zawodników na kontuzje.
  6. Wyposażenie: Wraz z poprawą zasad, które miały pomóc w uniknięciu kontuzji, polepszano także sprzęt. Wprowadzono bardziej bezpieczne rozwiązania, takie jak: kaski ochronne, ochraniacze na tors i ramiona.

Kary w hokeju, za co można je otrzymać?

Postęp technologii dotarł również do hokeja na lodzie, gdzie wprowadzono "video replay". Przy okazji wciąż poprawiano zasady przepychanek, czy walk, co na celu miało oczywiście większe bezpieczeństwo graczy, ale i widowiskowości.

W hokeju mamy do czynienia z wieloma rodzajami kar, które wymierzane są wprost proporcjonalnie do wielkości przewinienia i interpretacji sędziów. Poniżej znajdziesz podział minutowy:

  1. Kara 2 minuty: Jest to najczęściej stosowana kara w hokeju i jest ona wymierzana za większość przewinień, takich jak przewinienia dyscyplinarne, faule, niebezpieczne zachowania, naruszenie reguł dotyczących kontaktu z innym graczem itp. Zawodnik odbywający karę musi opuścić lód na dwie minuty, osłabiając swoją drużynę na ten czas.
  2. Kara 5 minut: Jest to kara, która jest nałożona za poważniejsze przewinienia, takie jak brutalne zachowanie, uderzenie rywala w głowę itp. Zawodnik odbywający karę musi opuścić lód na pięć minut, osłabiając swoją drużynę na ten czas.
  3. Kara 10 minut: Kara 10 minut jest nałożona za przewinienia dyscyplinarne, takie jak niesportowe zachowanie lub obrażanie innych zawodników lub sędziów. Zawodnik odbywający karę musi opuścić lód na dziesięć minut, osłabiając swoją drużynę na ten czas.
  4. Kara meczowa: Jest to najpoważniejsza kara, która jest nałożona za bardzo poważne przewinienia, takie jak walki, napaści lub powtarzające się niebezpieczne zachowania. Zawodnik, który otrzymuje karę meczową, musi opuścić lód na resztę meczu, a jego drużyna musi grać w osłabieniu przez 5 minut.

Bukmacher BETFAN, w zakładce "Statystyki" oferuje zakłady na sumę kar dwuminutowych. Również w tej samej zakładce można znaleźć bardzo ciekawą opcję, jaką jest ilość celnych strzałów w całym meczu.

Co w przypadku remisu?

W meczach rozgrywanych zgodnie z zasadami IIHF (International Ice Hockey Federation), gdy mecz kończy się remisem, stosuje się kilka metod wyłaniających zwycięzcę, takich jak:

  1. Dogrywka: W pierwszej kolejności rozgrywana jest dogrywka, która trwa pięć minut. Co więcej obie ekipy grają w czteroosobowych składach. Jeśli któraś z drużyn zdobędzie w tym czasie bramkę, automatycznie wygrywa całe spotkanie.
  2. Rzuty karne: Są następstwem dogrywki, w której nie padnie gol. Wtedy następuje seria rzutów karnych, a każda z drużyn ma trzy okazje. Jeśli po trzech kolejkach rzutów karnych jest remis, zawodnicy strzelają aż do uzyskania jednobramkowej przewagi, po danej serii.
  3. Play-offy: W turniejach rozgrywanych w formie play-off, mecz kończony remisem jest rozstrzygany poprzez przedłużenie, które trwa 20 minut, i jest rozgrywane bez zmian stron. Jeśli w ciągu tego przedłużenia któryś z zespołów zdobędzie bramkę, wygrywa mecz.

Polski legalny bukmacher BETFAN oferuje zakłady zarówno trzydrogowe, jak i z możliwością podparcia zakładu w przypadku remisu. Bardzo popularne są także zakłady na zwycięstwo jednej z drużyn, które opiera się nie tylko na regulaminowym czasie gry, ale bierze też pod uwagę dogrywkę, czy rzuty karne.

 
4787632