< powrót

Wymiary profesjonalnej bramki do hokeja na lodzie - hokejowe ABC

1 rok temu | 07.10.2022, 11:16 Wymiary profesjonalnej bramki do hokeja na lodzie - hokejowe ABC

Chcesz wiedziec, jakie są wymiary bramki do hokeja na lodzie, w której części boiska sie znajduje i jakie są rodzaje bramek hokejowych? Sprawdź w artykule!

Amatorskie, szkoleniowe, zawodowe - rodzaje bramek hokejowych

Bramki do hokeja dzielą się na trzy grupy: amatorskie, szkoleniowe, zwane inaczej treningowymi oraz zawodowe. Bramki amatorskie mogą być dowolnej wielkości. Nie regulują ich żadne zasady. Służą jedynie zabawie, bądź zachęcie do dalszego rozwoju sportowego. Zazwyczaj są to bramy mobilne. Można je swobodnie przenosić i układać w dogodnym miejscu, niekoniecznie na lodzie. Często stawia się je na trawie, w szkolnej sali gimnastycznej czy w przydomowym ogródku. Najczęściej służą do gry w unihokeja, czyli hokeja na hali, czy wspomnianej wyżej sali gimnastycznej. Bramki treningowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do doskonalenia swoich umiejętności hokejowych. Często występują w wersji składanej, podobnie jak wspomniane wyżej modele amatorskie. Można je przenosić, ponieważ po złożeniu są nieduże i łatwe w transporcie. Ustawia się je na lodzie. Nie ma tu znaczenia, czy lód ten znajduje się na lodowisku krytym czy nie. Zawodowe bramki do gry w hokeja mają natomiast ściśle określone parametry, o których przeczytasz w dalszej części artykułu.

Wymiary bramek do hokeja na lodzie zalecane dla profesjonalnych użytkowników

Wymiary bramek dla profesjonalnych graczy określone są w oficjalnym zbiorze przepisów gry w hokeja na lodzie zebranym przez Polski Związek Hokeja na Lodzie. W zbiorze tym możemy przeczytać, że bramki do hokeja powinny znajdować się dokładnie po środku linii bramkowej, zaznaczonej na boisku do hokeja. Słupki bramkowe muszą mieć wysokość 122 cm licząc od pokrywy lodowej i szerokość 183 cm. Wymiary bramki do hokeja na lodzie liczone są od strony wewnętrznej. Można więc powiedzieć, że bramka do gry w hokeja powinna mieć 183 cm szerokości i 122 cm wysokości. Poprzeczka bramki powinna być zrobiona z tego samego materiału co słupki. Odpowiada ona bowiem za łączenie słupków. Zarówno średnica słupków (liczona od strony zewnętrznej) jak i średnica poprzeczki (także liczona od zewnątrz) powinna wynosić 5 cm. Głębokość bramy PZHL określa zaś następująco: nie może ona wynosić mniej niż 60 cm ani więcej niż 112 cm, licząc od końca linii bramkowej do największej głębokości ściany tylnej (a dokładniej do jej najdalszego punktu).

Siatka do hokeja i wyściółka wewnętrznych części bramy - osłona na lodowisku 
 

Podobnie jak brama, także siatka, która ją okala, musi spełniać konkretne wymogi tej dyscypliny sportowej. PZHL zaznacza, że siatka musi być wykonana z nylonu. Zarówno słupki bramkowe jak i siatka, powinny zostać zamocowane w taki sposób, aby były możliwie jak najbardziej nieruchome. Siatka powinna zaś opadać na tylną część bramy tak, aby pozostał w niej krążek, który z impetem trafi do bramki w trakcie meczu. Poza słupkami i poprzeczkami, wewnętrzne części bramy muszą być otoczone specjalną wyściółką. Osłony dolnej części bramki powinny być umiejscowione nie bliżej niż 10 cm od słupków. Kluczowy jest bowiem fakt, że nie mogą one w żaden sposób ingerować w przekraczaniu linii bramkowej przez krążek przemieszczający się w wyniku uderzenia.

Wszelkie niezbędne akcesoria do gry w hokeja na lodzie znajdziesz w sklepie internetowym Decathlon. Duży wybór łyżew hokejowych, kijów do hokeja, a także ochraniaczy, kasków i innych produktów przydatnych na treningach i podczas meczu sprawi, że każdy gracz znajdzie to czego potrzebuje.