Sprawdź, jakie są rodzaje łyżew. Które łyżwy kupić - łyżwy hokejowe, do jazdy figurowej, a może panczeny? Dowiedz się więcej na ten temat!
Jak wynika z badania „Polska na łyżwach” przeprowadzonego w 2020 roku na zlecenie PGE Energia Ciepła przez Kantar Polska, dyscyplina ta jest najpopularniejszym sportem zimowym w Polsce. Kiedykolwiek próbowało jej 87% respondentów, a co czwarty robił to w ciągu ostatnich dwóch lat. Popularność tej aktywności wynika z wielu przyczyn, ale m.in. z jej dostępności. Nie wymaga ona wyjazdu w góry - lodowiska są w miastach, jak i w małych miejscowościach, ale dostępne głównie sezonowo. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z tym sportem, to potrzebujesz przede wszystkim łyżew. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę kupując łyżwy i czym się kierować przy wyborze? Co ma znaczenie? Przeczytaj o tym w naszym artykule!
Łyżwy składają się głównie z butów i płoz. Natomiast różnią się kształtem, zastosowanymi materiałami i nie tylko. Poszczególne rodzaje łyżew przeznaczone są do innych form takiej aktywności. Przy zakupie tego rozwiązania, należy uwzględniać ewentualne zagrożenie, które towarzyszy danej formie uprawiania tego sportu. Na przykład łyżwy hokejowe mają specjalne zabezpieczenia, których zadaniem jest minimalizowanie ryzyka urazów z innymi grającymi w hokeja. Oczywiście nie są one przeznaczone wyłącznie dla tych, którzy uprawiają tę dyscyplinę. Sprawdźmy, jakie są rodzaje łyżew, które sprawdzą się do jazdy szybkiej, a jakie do akrobacji i innych celów.
Często można się spotkać z opinią, że popularne figurówki są przeznaczone dla pań, a hokejówki dla panów. To jednak nie do końca prawda - jedne i drugie dostępne są dla kobiet i mężczyzn, a także dzieci. Takie łyżwy mają długie płozy z ząbkami na początku, są eleganckie, najczęściej wykonane ze skóry lub materiału skóropodobnego. Sa znacznie delikatniejsze niż hokejówki. Ważną ich cechą jest to, że ułatwiają wykonywanie akrobacji, a w tym skoków i ewolucji na lodzie. Osoby, które uprawiają łyżwiarstwo profesjonalnie i występują w zawodach, podczas których prezentują choreografię, mają na sobie najczęściej łyżwy figurowe. Dłuższa płoza tego rozwiązania ma wpływ na łatwiejsze utrzymanie równowagi w czasie jazdy. Ponadto but tych łyżew jest przeważnie wysoki - stabilizuje staw skokowy. Natomiast elementami, które umożliwiają gwałtowne zwroty w czasie jazdy, są wspomniane ząbki na płozie. Część specjalistów z tego względu poleca je jako optymalne rozwiązanie dla początkujących. Nie muszą być wykorzystywane w choreografiach - równie dobrze może to być rekreacyjna jazda na łyżwach. Natomiast za ich pomocą łatwiej wykonasz przeróżne figury na lodzie.
Najczęściej popularne hokejówki polecane są tym, którzy chcą rozpocząć przygodę z łyżwami i nauczyć się jeździć. Będzie to więc najlepszy wybór dla początkujących. Ten typ łyżew jest zbudowany tak, aby łyżwiarz był jak najlepiej zabezpieczony. W tym przypadku płoza nie ma z przodu ząbków - jest płaska. Te ząbki są w przypadku początkujących przyczyną wielu upadków. Dzieje się tak do momentu, aż łyżwiarz opanuje posuwisty ruch nóg i nie będzie zahaczać ząbkami o lód. Natomiast cechy charakterystyczne takich akcesoriów to krótka płoza, a także pancerz odporny na uszkodzenia. Ponadto cholewka jest w ich przypadku szersza niż w figurówkach. But bardzo dobrze usztywnia kostkę. Takie łyżwy ułatwiają hamowanie, zmianę kierunku jazdy czy też wchodzenie w zakręty. Są rzeczywiście bardzo często wybierane do nauki jazdy. Teoretycznie są przeznaczone do gry w hokeja, zoptymalizowane pod tę dyscyplinę, natomiast możesz z nich korzystać tak, jak lubisz. Na pewno jednak to doskonałe rozwiązanie dla osób początkujących. Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej wybrać na start łyżwy hokejowe czy figurowe, to jednak postaw na te pierwsze. Czym się kierować? Tym, że po prostu z reguły to na nie stawiają początkujący, gdyż ryzyko urazów w ich przypadku jest mniejsze.
Ten rodzaj łyżew nie jest w Polsce bardzo popularny, a to ze względu na zastosowanie. Przeznaczone są do szybkiej jazdy a dokładnie - do ścigania się na lodzie. Mają długie płozy. Ich konstrukcja znacznie różni się od omówionych rodzajów tych rozwiązań. Otóż but jest niski, kończy się przed kostką. Takie łyżwy powstają z lekkiej i elastycznej skóry. Ich płoza jest zupełnie inna niż ta, w którą wyposażone są łyżwy do jazdy figurowej czy też hokejówki - nie tylko długa, ale i prosta. Są to łyżwy do jazdy szybkiej - jeśli zależy Ci na dużej zwrotności, to nie stawiaj na to rozwiązanie. Ten rodzaj łyżew został skonstruowany przez Holendrów. Często osoby, które wykorzystują taki sprzęt łyżwiarski, tj. ścigają się na lodzie, nazywane są panczenistami.
Ten rodzaj łyżew kształtem przypomina rolki. Oczywiście wyposażone są one w płozy. Są to rozwiązania dla osób preferujących różny styl jazdy. Jeśli chodzi o cechy charakterystyczne dla nich, to w praktyce poszczególne modele częściowo mogą przypominać figurówki i hokejówki. Są to łyżwy przeznaczone do jazdy na różnych zasadach. Czy to rozwiązanie dla początkujących łyżwiarzy? Pod wieloma względami - tak. Można powiedzieć, że jest to krzyżówka różnych łyżew.
Jeśli zastanawiasz się, jakie łyżwy wybrać, to znajomość ich rodzajów nie wystarczy. Należy je jeszcze odpowiednio dopasować. Przy wyborze łyżew zwróć uwagę na takie elementy jak:
Kształt i długość płozy — ostrze z reguły jest wykonane ze stali węglowej lub nierdzewnej. Kształt i długość wpływają na łatwość jazdy i wykonywanie różnych aktywności na lodzie. To od tego elementu zależy, czy będziesz zwrotniejszy. Wypełnienie buta — miękkie elementy zapobiegają otarciom i zagwarantują lepszą stabilność stopy. Język — im grubszy i sztywniejszy, tym lepiej.
Sztywność buta — określa, jak stabilna jest stopa i kostka podczas jazdy. Ważne jest idealne dopasowanie do nogi. Ułatwiają to łyżwy wyposażone w sznurówki, chociaż wiążą się one z dłuższym przygotowaniem do jazdy.
Łyżwy hokejowe i panczeny, figurówki, łyżwy rekreacyjne - wybierając się na lodowisko, warto najpierw skorzystać z wypożyczenia różnych łyżew, aby ocenić, które Ci najbardziej odpowiadają. Należy je dopasować do poziomu zaawansowania, a także tego, jaką właściwie chcesz uprawiać aktywność.