Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
< powrót

Pierwsze łyżwy na lodowisko - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

5 miesięcy temu | 07.10.2022, 10:35 Pierwsze łyżwy na lodowisko - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rozpoczynasz przygodę z łyżwiarstwem? Jazda na łyżwach to coś czego chcesz sie nauczyć? Sprawdź, jak wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych łyżew!

Pierwsze łyżwy - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jazda na łyżwach jest popularnym zimowym sportem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Z badania wykonanego przez Kantar Polska w 2020 roku wynika, że 87% respondentów przynajmniej raz w życiu jeździło na łyżwach, 38% robiło to w ciągu ostatnich pięciu lat, a co czwarta osoba w poprzednich dwóch latach. Uprawianie tego sportu pomaga ćwiczyć koordynację, równowagę czy też orientację przestrzenną. To aktywność dla dziecka, nastolatka, jak i dorosłego. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, jeśli chcesz zacząć ćwiczyć łyżwiarstwo.

Pierwsze łyżwy - jakie kupić?

Zanim w ogóle zabierzesz się za przeglądanie takich produktów, pamiętaj, żeby nie brać pod uwagę używanych rozwiązań. Taka oszczędność nie jest dobrym krokiem z kilku względów. Nie chodzi tylko o to, że możesz trafić na najstarsze łyżwy, które nijak się mają do dostępnych obecnie na rynku. Modele takie mogą też być mocno wyeksploatowane, przez co jazda na nich będzie niebezpieczna. Szybko możesz doprowadzić u siebie do urazu - nie rób tego. Na początek warto korzystać z wypożyczalni, aby sprawdzić, czy to sport dla Ciebie, ale jeśli stwierdzisz, że tak, to już wybierz takie łyżwy, dzięki którym jazda będzie przyjemnością. Warto wiedzieć, że najstarsza para łyżew pochodzi z około 3000 roku p.n.e. i znaleziono ją na dnie jeziora w Szwajcarii. Natomiast samo łyżwiarstwo narodziło się 5 tys. lat p.n.e. Co trzeba wziąć pod uwagę, kupując pierwsze łyżwy?  

Łyżwy figurowe czy hokejówki?

Popularne figurówki są polecane tym, którzy wykonują choreografie na lodowisku, w tym skoki. Są one dobrym pomysłem dla bardziej zaawansowanych łyżwiarzy. Postaw na nie w przyszłości, jeśli przyjdzie Ci do głowy uprawianie łyżwiarstwa figurowego. Na początek do celów rekreacyjnych wybierz hokejówki. Łyżwy hokejowe znakomicie chronią stopę i kostkę dzięki dodatkowym zabezpieczeniom - niefortunny kontakt z inną osobą, która wjedzie na lód, nie skończy się dzięki nim kontuzją. 

Łyżwy na klamry czy ze sznurowadłami?

Oba z tych rozwiązań mają wady i zalety. Plusem zapinania butów za pomocą klamer i zacisków jest łatwość i szybkość ich zakładania, natomiast kłopot pojawić się może wtedy, gdy ten element się uszkodzi. Możliwe, że naprawa nie będzie możliwa, a nawet trzeba będzie kupić nowe łyżwy. Regulacja w nich jest prosta, ale ograniczona. Natomiast zaletą sznurówek jest możliwość idealnego dopasowania łyżew do nogi, przy czym może to wymagać poświęcenia sporo czasu na sznurowanie, co może być uciążliwe. Atutem sznurówek jest również tania i bezproblemowa wymiana. Choć ten rodzaj łyżew jest bardziej wymagający pod względem przygotowania do jazdy, to zdecydowanie warto zacząć właśnie od nich.

Opcja regulacji rozmiaru 

Takie rozwiązania są trafionym pomysłem przede wszystkim dla dzieci, które szybko rosną. Rozmiar łyżew można zwiększyć, natomiast płoza dalej będzie w nich taka sama. Z tego względu opinie na temat korzystania z tego typu modeli są podzielone. Dostępne są również produkty z odpinaną płozą, którą można zamienić na kółka. I tym sposobem z takich butów za pomocą prostego zabiegu możemy uzyskać rolki. 

Plastikowe czy skórzane?

Zaletą łyżew wykonanych z plastiku jest stabilne usztywnienie kostki, dlatego są one dobrym rozwiązaniem dla rozpoczynających swoją przygodę z tą dyscypliną. Jeśli interesuje Cię jazda rekreacyjna, od czasu do czasu, to taki wybór może być trafiony. W przypadku gdy będziesz długo jeździć, to może pojawić się dyskomfort. Jazda będzie męcząca. Natomiast łyżwy skórzane idealnie można dopasować do nogi, zapewniają one dobrą wentylację. Jeżdżenie na nich oznacza jednak większe ryzyko kontuzji - szczególnie w przypadku początkujących. W związku z tym mimo wszystko na początek wybierz łyżwy plastikowe. 

Dopasowanie rozmiaru

Łyżwy nie powinny być ani zbyt małe, ani zbyt duże. Jeśli będą za duże, to wtedy stopa może się ślizgać. Natomiast zbyt małe będą przyczyną dyskomfortu i upadków na lodzie. Lepiej nie brać pod uwagę wyłącznie rozmiaru, ale również sprawdzić długość stopy. 

Jakość ważniejsza od ceny

Bez względu na to, czy wybieramy łyżwy do jazdy figurowej, do wyścigów czy do gry w hokeja, zawsze patrzmy przede wszystkim na jakość ich wykonania. Zaskakująco niska cena może oznaczać, że dany model powstał z elementów, które mogą szybkość zacząć zawodzić i nie będą gwarantować komfortu w czasie jazdy. Jeśli chcesz kupić łyżwy figurowe, to sprawdź, czy płozy są przykręcane śrubami. Ważne są również mocne sznurówki, które przetrwają wielokrotne wiązanie. Jeżeli wolisz hokejówki, to postaw na takie, w których zatrzaski działają płynnie, a pancerz wykonany jest z wysokiej jakości materiału. 

Pierwsze łyżwy - jaki rodzaj i parametry? Podsumowanie

Warto przygotować się do zakupu pierwszych i każdych kolejnych łyżew. Dobrym wyborem na start najczęściej będą hokejówki. Choć przyjęło się, że są one głównie dla mężczyzn, to dostępne są również modele dla pań i dzieci. S klepie sportowym Decathlon znajdziesz duży wybór różnego rodzaju sprzętu i akcesoriów do łyżwiarstwa rekreacyjnego. Sprawdź ofertę i wybierz to, czego szukasz!