< powrót

Puchar Polski w hokeju na lodzie 2023/24 - analiza półfinałów

5 miesięcy temu | 13.12.2023, 14:23 Puchar Polski w hokeju na lodzie 2023/24 - analiza półfinałów

W dniach 28-30 grudnia w Krynicy odbędzie się turniej finałowy Pucharu Polski w hokeju na lodzie w sezonie 2023/2024. Cztery najlepsze zespoły po pierwszych rundach fazy zasadniczej Tauron Hokej Ligi zmierzą się najpierw w półfinałach

W tym artykule przeanalizujemy wszystkich uczestników turnieju finałowego pod nieco innym kątem, a mianowicie sprawdzimy to z perspektywy toruńskiego kibica, patrząc jak radziły sobie z drużyną KH Energi Toruń. Nasza drużyna była bliska awansu do turnieju finałowego, dobrze radząc sobie w bieżących rozgrywkach.

Półfinał nr 1: GKS Katowice - JKH GKS Jastrzębie

Tutaj jest jeden faworyt - GKS Katowice. Katowiczanie przystępują do półfinałów jako "jedynka", a jastrzębianie jako czwarta (ostatnia) zakwalifikowana drużyna. Za JKH przemawia ich umiejętność radzenia sobie w trudnych meczach w ostatnich latach w turniejach Pucharu Polski.

GKS Katowice jest zdecydowanym liderem Tauron Hokej Ligi, ale toruńscy hokeiści dotychczas nieźle sobie z nim radzili. Po dwóch minimalnych porażkach jedną bramką, wreszcie ostatnio "Stalowe Pierniki" zwyciężyły na własnym lodowisku z katowiczanami aż 7 do 2.

Podobne wspomnienia torunianie mają z JKH GKS-em Jastrzębie. Ostatni mecz to wręcz pogrom - 8 do 4 na własnej tafli. Wcześniej jastrzębianie też wygrali na własnym lodowisku, ale to torunianie zwyciężyli na początku sezonu, więc tutaj bilans wynosi 2-1 dla KH Energi.

Półfinał nr 2: Re-Plast Unia Oświęcim - GKS Tychy

W tej parze rywalizują zespoły z miejsc 2 i 3, a zatem ciężej wskazać faworyta, nawet patrząc na ich zdobycze w tegorocznych rozgrywkach. Mecze między tymi drużynami są bardziej zacięte, ale historycznie w Pucharze Polski lepiej radzą sobie tyszanie.

Rywalizacja z Re-Plast Unią Oświęcim to dla torunian bolesne wspomnienie z początków sezonu, gdy to w pierwszym meczu ulegli Unii aż 8 do 0. W rewanżu w listopadzie w Toruniu natomiast udało im się wygrać z faworyzowanymi oświęcimianami 4 do 3.

Jeśli chodzi o GKS Tychy, to w trzech meczach KH Energi z tą drużyną, dwukrotnie górą byli tyszanie, a tylko raz torunianie. Należy przy tym zaznaczyć, że wszystkie mecze były wyrównane i defensywne, a zwycięska drużyna nie strzeliła więcej niż 3 bramek.

Mecz Finałowy

Finałowe spotkanie rozegrane zostanie dzień przed Sylwestrem, 30 grudnia 2023. Zmierzą się w nim zwycięzcy półfinałów. W teorii to GKS Katowice lub JKH GKS Jastrzębie będzie miał więcej czasu na regenerację, co stanowić może delikatny handicap przy tak wyrównanej stawce i zaciętej rywalizacji. Ktoś z dwójki Unia Oświęcim - GKS Tychy będzie miał mniej niż dobę na odpoczynek i regenerację przed najważniejszym meczem.

Jak działa "Super Przewaga" w hokeju na lodzie?

Interesującą opcją dla miłośników zakładów bukmacherskich jest "super przewaga" oferowana przez legalnego polskiego bukmachera Superbet. Co to oznacza w praktyce? Jeśli drużyna, którą typujesz do zwycięstwa prowadzi różnicą trzech bramek, to zakład jest automatycznie rozliczony jako wygrany, nawet jeśli drużyna ta ostatecznie przegra spotkanie. To może być decydujące w kontekście takiego turnieju jak Puchar Polski, gdzie czasami w meczach sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie.