< powrót

Hokej na lodzie - ciekawostki o hokeju które powinieneś znać

2 lata temu | 07.10.2022, 10:16 Hokej na lodzie - ciekawostki o hokeju które powinieneś znać

Hokej na lodzie to dyscyplina sportu o długiej historii. Poznaj ciekawostki na temat hokeja i dowiedz się co warto wiedzieć o meczu hokejowym. Zapraszamy!

Top 20 najlepszych ciekawostek o hokeju na lodzie

Hokej na lodzie to dyscyplina zespołowa, w której dwie drużyny grają ze sobą na lodzie, a ich celem jest skierowanie krążka do bramki przeciwnika. Zawodnicy posługują się przy tym kijami. Początki tej dyscypliny sięgają XV wieku, a państwami, w których rozpoczęto grę w hokeja były prawdopodobnie Francja lub Anglia. Sprawdź ciekawostki o hokeju. Wiele z nich może Cię zaskoczyć!

Ciekawostki dotyczące hokeja na lodzie

Hokej w Polsce nie jest tak popularną dyscypliną jak inne gry zespołowe. Uprawia go około 2000 zawodników, głównie w średniej wielkości i dużych miastach. Wynika to m.in. z dostępności lodowisk, które najczęściej działają tylko sezonowo. Te, z których można korzystać przez cały rok są czynne przede wszystkim tam, gdzie grają drużyny, uprawiające ten sport zawodowo lub amatorsko. Sprawdź ciekawostki na temat hokeja.Pierwszy mecz hokeja na lodzie halowym odbył się 3 marca 1875 roku na lodowisku Victoria Skating Rink w Montrealu w Kanadzie. Co ważne - był to pierwszy zarejestrowany mecz, w modelu kanadyjskim.  Od 1924 roku jest to jedna z dyscyplin olimpijskich. Najczęściej w zawodach wygrywała Kanada, która jest uważana za kolebkę dyscypliny. Na koncie tego kraju jest 16 medali.Najmocniejszą ligą świata w hokeju na lodzie jest NHL (National Hockey League). Zrzesza ona 32 drużyny z Ameryki Północnej. Występują w niej zawodnicy z ponad 20 krajów. Pierwszym Polakiem w lidze NHL był Piotr Sidorkiewicz, który rozegrał w sumie 8 sezonów w takich drużynach jak Ottawa Senators oraz New Jersey Devils. Poza nim pierwsze kroki stawiali tam również Mariusz Czerkawski (od 1993 do 2006 roku) i Krzysztof Oliwa (od 1996 do 2006 roku).Podczas meczu zawodnicy mogą strzelać bramki wyłącznie kijem. Natomiast dotykać krążka można również łyżwą, a nawet ręką. Nie można zaś ręką podawać go do partnera. Najbardziej znanym trofeum sportowym w tej dyscyplinie jest Puchar Stanleya. Najczęściej zdobywała go drużyna Canadiens de Montréal. To przechodnia nagroda w lidzie NHL. Przyznaje się ją od 1893 roku. Mecz hokejowy trwa 60 minut i jest podzielony na trzy tercje 20-minutowe.Jeśli hokeista w sytuacji sam na sam z bramkarzem zostanie sfaulowany przez obrońcę, to wtedy sędziowie powinni podyktować rzut karny.Pierwszy raz nazwy hokej w odniesieniu do tej dyscypliny użyto w 1785 roku. Prawdopodobnie słowo to pochodzi od „hoquet”, czyli „zgięty kij”. Pierwszym zorganizowanym zespołem, który uprawiał tę dyscyplinę był McGill University Hockey Club. Powstał w 1877 roku. Za datę narodzin hokeja w Polsce uznaje się 1925 roku. Wówczas to założono Polski Związek Hokeja na Lodzie (PZHL).  Jeśli napastnik czy inny zawodnik nie ukończył 18 lat, to musi korzystać w czasie rozgrywek z odpowiednio dobranej ochrony na twarz w formie kratownicy.  Jedną z największych gwiazd w historii hokeja na lodzie jest Wayne Gretzky. Grając w NHL ustanowił on 61 rekordów, których nie pobito do dziś. Zawodnik ten zdobył 4-krotnie Puchar Stanleya, 9 razy tytuł MVP sezonu i 10 razy Art Ross Memorial Trophy.  Sport ten jest najpopularniejszy w takich krajach jak wspomniane Kanada i USA, ale również Czechy, Finlandia, Rosja, Słowacja i Szwecja.  Hokej na lodzie jest sportem narodowym w Kanadzie, a nieoficjalnie również w Czechach i na Słowacji.  W czasie meczu sędzia musi cały czas widzieć krążek. Jeśli straci go z oczu na dłużej niż 3 sekundy, to grę należy przerwać.  Krążek jest specjalnie przygotowywany, zanim trafi na lód. Zamraża się go, aby nie podskakiwał w czasie rozgrywki. Reguły gry są takie, że zawsze należy wyłonić zwycięzcę. Jeśli w meczu padnie remis, to wtedy trzeba rozegrać dogrywkę. Obowiązuje wówczas zasada złotej bramki, co oznacza, że wygrywa ten, kto pierwszy zdobędzie punkt. Strzelenie bramki oznacza, że następuje wznowienie, czyli walka o krążek.  Drużyna hokejowa składa się z 22 zawodników. Oprócz bramkarzy jest 20 grających w polu. Natomiast na lodzie przebywać może jednocześnie maksymalnie 6 osób należących do jednej drużyny - bramkarz, 2 obrońców i 3 atakujących.

Zainteresowała Cię ta dyscyplina sportu?? W sklepie sportowym Decathlon mamy dla Ciebie wszystko, czego potrzebujesz do rozpoczęcia Twojej przygody z hokejem na lodzie. Duży wybór łyżew hokejowych, kijów do hokeja, kasków, ochraniaczy i innych akcesoriów przydatnych w trakcie meczu i treningów. Sprawdź, jakie masz możliwości.